Portland Angling club

Affiliated to the SWFSA and EFSA

Portland AC Logo

Provisional RESULTS 2020

Shore Competition Money

 

Lee Vickery         £34

Ray Goodwin         £33

Pete Nixon          £32

Jason Daft          £25

Lee Dowdell         £21

Derry Meyers       £21

Noddy Coan          £19

Steve Goodwin      £18

Phil Rolls          £17

Alfie Vye (J)      £15

Steve Butcher      £14

Dave McCune         £14

Ian Burden          £10

Floyd Wellington   £9

Josh Vickery       £2

Dave Vye            £1

Maurice Pickford   £1

Clarke Wellington  £1

Derrick Spear      £1

Boat Competition Money

 

Steve Goodwin      £20

Ray Goodwin         £16

Pete Nixon          £15

Dave McCune         £13

Ian Burden          £12

Derry Meyers       £8

John Styles         £6

Maurice Pickford   £5

Paul Styles         £4

Trophy                                              Category                              Winner            

                                                                   

Bert Fancy Cup                                Heaviest Agg Cod (S)           Lee Vickery                2-2-8                         1 Fish

Dave Trent Memorial Trophy            Heaviest Bass (B/S)              Dave McCune             7-12-00                     Boat

Darren Hill Memorial Cup                 Heaviest Wrasse (S)              Derry Meyers              4-06-04

New Generation Cup                         Shore Merit                           Pete Nixon                 811.437

                                                                  Runner-Up                 Lee Vickery                453.908

Dev Royal Exchange Trophy             Best Specimen (S)                Lee Vickery                Garfish                       160.000%

Bell Fruit Cup                                   Heaviest Conger (S)              Derek Spear               26-02-00

Bill Smith Cup                                   Heaviest Flounder (S)          Derry Meyers              2-01-00

R&S Lambert Plate                           Best Specimen (Scomps)      Lee Vickery                Garfish                       160.000%

Benest & Brown Cup                         Points Leader (Scomps)        Lee Vickery                131

                                                                  Runner-Up                 Ray Goodwin              127

Rotary Challenge Trophy                  Heaviest Mullet (S) on %      Pete Wood                 Thin Lipped                62.500%

Rock Breakers Cup                           Best Specimen (B)                Dave McCune             Thornback Ray          128.977%

John Nash Cup                                Points Leader (Bcomps)        Steve Goodwin          201

                                                                  Runner-Up                 Ray Goodwin              151

George Hansford Cup                       Best Specimen (Bcomps)      Dave McCune             Thornback Ray          128.977%

Wey. Outboard Conger Cup              Best Conger (Bcomps)          Dave McCune             31-12-00

Boat Species Trophy                         Most Species (Bcomps)         Steve Goodwin          13

Nova Merit Cup                                Boat Merit                             Dave McCune             1663.609%

                                                                  Runner-Up                 Derry Meyers              1430.847%

Dowsett Motors Cup                         Best All-round Angler             Pete Nixon                 160.812%

                                                                  Runner-Up                 Dave McCune             143.683%

Nova Trophy                                     Heaviest Wt (Open Boat)      Steve Goodwin          21-11-08

Wey. Speedway Supp. Trophy         Best Spec (Open Boat)         Ian Burden                 Cuckoo Wrasse          80.000%

Frank Read Memorial Trophy           Best Spec (Closed Beach)     Jason Daft                  Whiting                     57.282%

Tim Wisden Trophy                          Best Ray (S)                          Noddy Coan               Thornback Ray          116.667%

Tim Wisden Trophy                          Best Dogfish (S)                   Alfie Vye (J)               LSD                            79.545%

Sonny Galpin Trophy                        Best Conger on Night             Noddy Coan               9-03-00

Richard Anstey Shield                      Best Smoothound (S)           Steve Butcher             10-12-00

Danny Fox Shield                             Best Bream (B)                    Dave McCune             2-06-04

George Elrick Trophy                        Best 5 Wrasse (B/S)              Ian Burden                 20-02-08

Pollack Month                                   Heaviest Pollack                   Noddy Coan               2-07-08

Mullet Month                                    Best Mullet on %                  Pete Woods                1-14-00          62.500

Best Sole (Boat or Shore) 2020

Pete Wood

1-12-00

£50

Best Wrasse (Boat or Shore) 2020

Dave McCune

5-00-00

£50

Best Fish Shore Awards

(not covered by Trophies)

Pete Nixon

Red Gurnard

1-01-08

Phil Rolls

Shore Rockling

1-01-00

Best Fish Boat Awards

(not covered by Trophies)

Dave McCune

Spurdog

15-10-00

Derry Meyers

Brill

5-02-00

Steve Goodwin

Spotted Ray

5-00-08

Dave McCune

Ballan Wrasse

5-00-00